24 września uczniowie klas III i II uczestniczyli w 56 pokazach fizycznych zorganizowanych przez Oddział Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tematy tegorocznych pokazów były następujące: Promieniotwórczość, Fizyka latania, Światło i oko oraz Prąd elektryczny.
Z działu o promieniotwórczości uczniowie dowiedzieli się o cząstkach alfa, beta i gamma, właściwościach promieniowania, jego źródłach i wykorzystaniu w różnych dziedzinach nauki np. w medycynie.
Prezentacja na temat fizyki latania rozpoczęła się od krótkiej wzmianki historycznej na temat pierwszego lotu balonem. Uczestnicy pokazów dowiedzieli się o tym jakie siły i prawa fizyki wpływają na unoszący się balon oraz, że nauka zajmująca się m.in. baloniarstwem to aerostatyka. W następnej części pokazów uczniowie dowiedzieli się m.in. o czterech siłach, które działają na lecący samolot ( ciężkości, ciągu samolotu, aerodynamiczna siła nośna oraz siła oporu aerodynamicznego).
Z następnego pokazu trzecio i drugoklasiści dowiedzieli się, co jest źródłem światła białego, skąd się bierze widmo światła białego, zobaczyli na spektrometrze jak świecą sztuczne źródła światła białego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym są i jak działają światłowody, jak powstaje obraz w ludzkim oku, o wadach wzroku, w jaki sposób składane są wiązki światła w telewizorze.Ostatni pokaz dotyczył prądu elektrycznego.
no images were found