Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach

Pokazy z fizyki

24 września  uczniowie klas III i II  uczestniczyli w 56 pokazach fizycznych zorganizowanych przez Oddział Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Tematy tegorocznych pokazów były następujące: Promieniotwórczość, Fizyka latania, Światło i oko oraz Prąd elektryczny.

Z działu o promieniotwórczości uczniowie dowiedzieli się o cząstkach alfa, beta i gamma, właściwościach promieniowania, jego źródłach i  wykorzystaniu  w różnych dziedzinach nauki np. w medycynie.

Prezentacja na temat fizyki latania rozpoczęła się od krótkiej wzmianki historycznej na temat pierwszego lotu balonem. Uczestnicy pokazów dowiedzieli się o tym  jakie siły i prawa fizyki wpływają na unoszący się balon oraz, że  nauka zajmująca się m.in. baloniarstwem to aerostatyka.  W następnej części pokazów uczniowie dowiedzieli się m.in. o czterech siłach, które działają na lecący samolot ( ciężkości, ciągu samolotu, aerodynamiczna siła nośna oraz siła oporu aerodynamicznego).

Z następnego pokazu trzecio i drugoklasiści dowiedzieli się, co jest źródłem światła białego, skąd się bierze widmo światła  białego, zobaczyli na spektrometrze  jak świecą sztuczne źródła światła białego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym są  i jak działają światłowody,  jak powstaje obraz w ludzkim oku, o wadach wzroku,  w jaki sposób składane są wiązki światła w telewizorze.Ostatni  pokaz dotyczył prądu elektrycznego.

no images were found